Czym są enzymy trawienne?

2023-08-25
Czym są enzymy trawienne?

Czym są enzymy trawienne?

Jeśli chodzi o zdrowie układu trawiennego i utrzymanie zdrowego mikrobiomu jelitowego, nasze ciała polegają na wsparciu ze strony określonych białek, które pomagają rozkładać żywność w przewodzie pokarmowym w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania. Te naturalnie występujące białka znane są jako enzymy trawienne.

Większość enzymów trawiennych wytwarzana jest w organizmie człowieka przez narządy takie jak jelito cienkie, żołądek, a zwłaszcza trzustka. Enzymy trawienne wytwarzane przez trzustkę są szczególnie ważne, ponieważ pomagają organizmowi rozkładać i trawić tłuszcze, węglowodany, a nawet inne białka.

Źródła enzymów trawiennych

Chociaż wiele enzymów trawiennych jest wytwarzanych naturalnie przez różne narządy organizmu, niektóre występują również w określonych roślinach i drobnoustrojach. Chociaż najlepszym rozwiązaniem może być pozyskiwanie potrzebnych enzymów trawiennych z pożywienia, suplementacja enzymami trawiennymi może pomóc wypełnić wszelkie luki żywieniowe, które mogą występować w zdrowej diecie, a także może zwiększyć korzyści odżywcze. Niektóre źródła enzymów trawiennych obejmują:


Ananasy
Awokado
Kiwi
Kefir
Banany
Jogurt
Kimchi
Kapusta kiszona

Swanson® Digestive Essentials zawiera również sojuszników GI, takich jak nasiona kopru włoskiego, ekstrakt z korzenia lukrecji i papainę (pochodzącą z owoców papai).

Co robią enzymy trawienne?

Aby nasz przewód pokarmowy mógł prawidłowo wchłonąć składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, układ ten wymaga pomocy enzymów. Następnie enzymy trawienne rozkładają żywność, aby jej elementy mogły zostać wykorzystane przez organizm do naprawy komórek, a nawet wzrostu. Enzymy trawienne pomagają także organizmowi w utrzymaniu zdrowego systemu detoksykacji i eliminacji.

Rodzaje enzymów trawiennych

Enzymy trawienne można sklasyfikować w jednej z czterech klas: lipazy, proteazy, enzymy fibrolityczne lub karbohydrazy. Niektóre z najczęściej występujących enzymów trawiennych w wysokiej jakości suplementach obejmują:

Lipaza –
enzym ten współpracuje z pęcherzykiem żółciowym i trzustką, pomagając w trawieniu tłuszczów, takich jak fosfolipidy i trójglicerydy
Proteaza –
pomaga rozkładać w przewodzie pokarmowym peptydy bogate w prolinę, pochodzące z glutenu i kazeiny
Bromelaina –
rodzaj proteazy występującej w ananasach, enzym ten pomaga rozkładać aminokwasy i białka glutenu
Amylaza –
występująca w organizmie i niektórych drobnoustrojach, tego typu enzymy trawienne pomagają w rozkładaniu skrobi i węglowodanów
Laktaza –
ten enzym trawienny jest naturalnie obecny w jelitach większości niemowląt, ale z czasem jego ilość spada do wieku dorosłego. Służy do rozkładu laktozy cukru mlecznego na glukozę, formę łatwiej wykorzystywaną przez organizm jako źródło energii

Enzymy trawienne i ich naturalne źródła można znaleźć w profesjonalnie opracowanych suplementach, takich jak Swanson® Digestive Essentials lub Swanson® Digestive Enzymes.

Korzyści z enzymów trawiennych

Enzymy trawienne odgrywają ważną rolę w wchłanianiu składników odżywczych przez organizm, ponieważ bezpośrednio pomagają w rozkładaniu pokarmu w przewodzie pokarmowym. Niektóre zalety enzymów trawiennych obejmują:

Rozkład tłuszczów i węglowodanów na potrzeby metabolizmu energetycznego
Rozkład cukrów i skrobi
Wspomaganie naturalnego procesu trawienia organizmu
Pomaga poprawić komfort trawienny
Może promować zdrowe zarządzanie wagą
Promowanie ogólnego stanu zdrowia poprzez łagodzenie potencjalnych problemów trawiennych w niektórych populacjach

Skutki uboczne enzymów trawiennych

Suplementy zawierające enzymy trawienne są ogólnie uważane za bezpieczne w użyciu, ale zawsze dobrze jest omówić je z lekarzem przed dodaniem ich do swojej diety, szczególnie jeśli bierzesz określone leki na receptę. Niektóre z częściej zgłaszanych skutków ubocznych enzymów trawiennych mogą obejmować:

Rozstrój żołądka
Dyskomfort przewodu pokarmowego
Mdłości

Cieszenie się lepszym zdrowiem układu trawiennego i długą listą powiązanych korzyści dla długotrwałego dobrego samopoczucia to cel, który można łatwo osiągnąć, jeśli masz odpowiednią wiedzę i pomocne suplementy po swojej stronie.

 

Źródło:

https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/what-are-digestive-enzymes.html

 

pixel