Dlaczego suplementy czasami pachną inaczej?

2022-01-03
Dlaczego suplementy czasami pachną inaczej?

Niekiedy możemy spotkać się z sytuacją, kiedy to zawartość jednej butelki tego samego suplementu wydaje silny zapach, podczas gdy produkt w drugiej już nie? Kiedy indziej ten sam produkt w różnych opakowaniach różni się kolorem lub barwa ta zmienia się z czasem po otwarciu opakowania. Dlaczego tak się zdarza?

Zapach, kolor, smak. Wszystko to, jak wszystko w naturze, na swój sposób wpływa na suplementy. Utlenianie jest przykładem jednego z procesów, które mogą powodować wiele różnych zmian. W chemii stopień utlenienia jest miarą stopnia utlenienia atomu w związku chemicznym. Jeśli chodzi o suplementy, to właśnie tlen odpowiada za zmianę wyglądu składników aktywnych.

Typowym tego przykładem jest ciemnienie barwnych pigmentów. A zatem, jeśli produkt zawiera bioflawonoidy, mogą pojawić się ciemne plamy lub plamki. Można dostrzec chociażby, że po kilku tygodniach od otwarcia butelki B-200 Complex tabletki zmieniły kolor na głębszy żółto-pomarańczowy. Zapewniamy, że w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na skuteczność produktu. Najlepszą analogią może być jabłko - po jego pokrojeniu i wystawieniu na działanie powietrza, kawałki powoli stają się brązowe, jabłko jest jednak wciąż całkowicie bezpieczne do spożycia i niewiele lub żaden ze składników odżywczych nie zostaje utracony.

Innym czynnikiem, który może wpływać na zioła, są warunki uprawy. Gleba, słońce, pogoda i pora roku, w której są zakończone zbiory, mogą przyczynić się do zmian kolorystycznych. Być może zauważyłeś, że w jednej z twoich butelek z jagodami kapsułki były ciemnofioletowe, chociaż następna butelka była dość jasna, a przynajmniej jaśniejsza, niż się spodziewałeś. To natura kontrolowała ten wynik i podobnie jak w przypadku plasterka jabłka, tu również skuteczność nie została naruszona.

Natura odgrywa swoją rolę również przy zbiorach lnu. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby każda porcja produktu była przyjemna w smaku, ostra susza lub zbyt dużo deszczu odgrywają ogromną rolę w ostatecznym wyniku. Nasze suplementy z olejem lnianym Swanson EFA mogą różnić się smakiem od innych na rynku, ponieważ zawierają zastrzeżoną mieszankę przeciwutleniaczy z rozmarynu, mieszanych tokoferoli i palmitynianu askorbylu.

Istnieją również odchylenia w innych suplementach. Związki zawierające siarkę, takie jak cysteina lub zawierające je kompleksy, takie jak chociażby produkt "Włosy, skóra, paznokcie" Swanson Premium, mogą mieć silny zapach siarki. Jest to szczególnie zauważalna cecha, gdy produkty są świeże i nieotwarte. Otwarcie butelki i pozostawienie jej na kilka godzin może pomóc zredukować nieprzyjemny zapach. Ryboflawina, jedna z witamin z grupy B, może również powodować specyficzny zapach. Znajduje się we wszystkich naszych kompleksach multiwitaminowo-mineralnych i podobnie jak produkty zawierające siarkę, po pierwszym otwarciu wydziela silną esencję. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zmniejszyć cierpkość, dodając do niektórych produktów środek osuszający i silikon, możesz pozostawić je otwarte na kilka godzin, aby zminimalizować ten nieprzyjemny efekt.

Więc następnym razem, gdy otworzysz butelkę i kolor nie jest odpowiedni lub zawartość nie pachnie najlepiej, możesz mieć pewność, że jest tam jakość. Po prostu natura odgrywa swoją rolę.

 

Źródło:

https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/why-do-supplements-sometimes-smell-differently.html

pixel