Kiedy najlepiej spożywać suplementy diety?

2022-02-11
Kiedy najlepiej spożywać suplementy diety?

Sposób przyjmowania suplementów może być równie ważny jak to, co przyjmujemy. Nie wszystkie suplementy są wchłaniane w ten sam sposób, więc może się to różnić w zależności od tego, co zażywamy. Np. jeśli jesteś kulturystą, chcesz, aby aminokwasy (lizyna, tauryna itp.) działały szybko i zapewniały maksymalne rezultaty, uzupełniając ciężką pracę na siłowni. Więc co robisz? Jeśli zażyjesz je na pusty żołądek – mogą zostać bezpośrednio wchłonięte do krwioobiegu, całkowicie omijając jelita. Jeśli miałbyś przyjmować te same suplementy z posiłkiem, normalny proces trawienia może przejąć kontrolę i spowolnić wchłanianie i zwiększyć prawdopodobieństwo, że zostaną po prostu wydalone jako odpad, a nie wykorzystane.

Ale ta rada nie odnosi się do wszystkich suplementów. A jedzenie nie jest jedyną zmienną, którą musimy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jak i kiedy przyjmować suplementy.

Przyjmowanie witamin i suplementów, rano czy wieczorem?

Jeśli chodzi o pory przyjmowania suplementów w ciągu dnia, najlepiej zapoznać się ze wskazówkami i zwrócić uwagę na wszelkie suplementy, które należy przyjmować na pusty żołądek lub o określonych porach dnia. Ważne jest przestrzeganie tych zaleceń, chyba że lekarz lub pracownik służby zdrowia stwierdził inaczej.

Niektóre suplementy będą miały więcej niż jeden decydujący czynnik. W takich przypadkach po prostu kieruj się zdrowym rozsądkiem.

Suplementy z jedzeniem czy bez?

Najlepiej postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie każdego przyjmowanego suplementu i oddzielić suplementy „z żywnością” od suplementów „bez żywności”, aby uniknąć pomyłek.

Jeśli instrukcje mówią, że suplement należy przyjmować z wodą, można go przyjmować po prostu z wodą na pusty żołądek lub z jedzeniem, w zależności od preferencji. Ważne jest, aby wziąć go z wystarczającą ilością wody, aby go zmyć. Większość suplementów ziołowych należy do tej kategorii, ponieważ ciało rozpoznaje naturalne zioła jako pożywienie i jako takie je trawi. Jeśli wskazówki mówią o przyjmowaniu suplementu z wodą na pusty żołądek, tak jak w przypadku aminokwasów, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i nie bierz ich z jedzeniem. Przyjmuj je co najmniej 30 minut przed posiłkiem lub co najmniej dwie godziny po jedzeniu.

Suplementy przed czy po ćwiczeniach?

Niezależnie od tego, czy chodzi o odchudzanie, budowanie mięśni, czy ogólną kondycję cardio – chodzimy na siłownię nie bez powodu. Jeśli przyjmujemy suplementy zaprojektowane specjalnie w celu wspierania tych wysiłków, ważne jest, aby wiedzieć, co i kiedy przyjmować. W końcu dlaczego nie chcielibyśmy zmaksymalizować swojej wytrzymałości, siły i spalania tłuszczu podczas treningu?

W przypadku suplementów energetycznych, takich jak kofeina lub zielona herbata, spróbujmy zażyć je około godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Proszki z białka serwatkowego, koktajle i inne suplementy dostarczające paliwo dla mięśni, takie jak kreatyna i BCAA, można przyjmować około 15 minut przed ćwiczeniami. A kiedy należy przyjmować suplementy odchudzające, może się różnić, więc należy uważnie przeczytać etykietę.

Po treningu możemy chcieć ponownie naładować mięśnie. Białko serwatkowe jest świetne zarówno przed, jak i po treningu. Możemy również rozważyć dodanie białka, które jest wolniej trawione, aby zoptymalizować regenerację po treningu.

Czy mogę wziąć wszystkie moje suplementy razem?


Zasady dotyczące przyjmowania większości suplementów nie są twarde. To zależy od tego, co bierzesz, ile bierzesz i dlaczego to bierzesz. Eksperci twierdzą, że najlepiej jest uważnie przeczytać wskazówki na etykietach suplementów i przeprowadzić własne badania na temat konkretnych składników odżywczych, które przyjmujemy.

Niektóre suplementy mogą negatywnie oddziaływać z innymi składnikami odżywczymi. W takich przypadkach będziemy musieli rozłożyć dawkowanie. I nie chodzi tylko o interakcje między suplementami, które należy wziąć pod uwagę — niektóre suplementy wchodzą również w interakcje z lekami na receptę. Na przykład wapń może wpływać na wchłanianie niektórych leków przez organizm.

Źródło:
https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/whats-the-best-time-to-take-vitamins-or-supplements.html

pixel