Najlepsze nootropiki

2022-05-27
Najlepsze nootropiki

Nootropy (nootropiki) to substancje, które w założeniu poprawiają pracę mózgu, mogą poprawiać funkcje poznawcze (np. koncentrację, pamięć) a także wywierać pozytywny wpływ na układ nerwowy. Dla kogo mogą być przydatne produkty z tej kategorii? Na przykład dla studentów lub osób, które muszą przyswoić dużo materiału, m.in. przed egzaminem, dla osób starszych czy dla osób z zaburzeniami poznawczymi.
Substancje na bazie roślin są alternatywą dla substancji syntezowanych w laboratoriach, które często posiadają status leku. Swanson, w swoim artykule* na blogu , wskazał kilka produktów roślinnych, które można uznać za nootropy, a za najważniejsze uznał:

Focused Attention (Alpinia galanga), opisywany szerzej w jednym z postów, zawiera EnXtra® - składnik botaniczny ekstrahowany z kłączy alpinia galanga, uprawianej bez pestycydów, z dala od zanieczyszczeń przemysłowych. EnXtra® jest otrzymywany poprzez delikatną ekstrakcję bezrozpuszczalnikową w celu uzyskania optymalnego stężenia bioaktywnego.
EnXtra® to składnik o udowodnionym działaniu, który, jak podaje producent surowca, działając do 5 godzin dodaje energii oraz poprawia czujność i skupienie.

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) w tradycyjnej medycynie chińskiej stosowany jest od tysięcy lat. Wyciąg z liści miłorzębu jest współcześnie używany w leczeniu różnych objawów demencji (utrata pamięci, spadek sił życiowych, choroba Alzheimera) oraz w zaburzeniach krążenia obwodowego.

Ashwagandha (Withania somnifera) to zioło stosowane w medycynie indyjskiej od tysięcy lat, mające działanie adaptogenne czyli mobilizujące organizm do walki ze stresem oksydacyjnym, stymulujące układ immunologiczny, wpływające pozytywnie na procesy, a także wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia.

 

* Na podstawie: https://www.swansonvitamins.com/.../nootropics-for-every...

pixel