Nauka o lepszym śnie: 3 składniki wspomagające sen, które warto poznać

2022-10-11
Nauka o lepszym śnie: 3 składniki wspomagające sen, które warto poznać

Eksperci od odnowy biologicznej, redaktorzy fitness i celebryci piszą o tym, jak ważny jest sen. Możesz kupić urządzenia do monitorowania snu, udać się na rekolekcje odnowy biologicznej, których celem jest wyłącznie złapanie większej liczby ZZZ, a nawet możesz wynająć trenera snu, aby spróbować uzyskać więcej tego słodkiego, nieuchwytnego snu. Ale czy to naprawdę musi być aż tak skomplikowane?

Odpoczynek, którego potrzebuje Twoje ciało, jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Cieszymy się, że coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę.

Trzy najlepsze suplementy nasenne to kwas gamma-aminomasłowy (GABA), melatonina i korzeń kozłka.

Oto, czym one są i jak działają:

Co to jest GABA?

GABA jest neuroprzekaźnikiem. Neuroprzekaźniki to przekaźniki chemiczne, które są naturalnie wytwarzane w mózgu i obsługują komunikację między komórkami nerwowymi a mózgiem.

GABA jest wyjątkowym neuroprzekaźnikiem, ponieważ jego rola jest hamująca – co oznacza, że ​​zmniejsza aktywność i blokuje pewne sygnały w mózgu. Badania sugerują, że niski poziom GABA może być powiązany ze stresem, okazjonalnym niepokojem i zaburzeniami nastroju.

Jakie działanie ma GABA?

Poprzez swoją rolę w uspokajaniu aktywności mózgu, GABA wspiera relaksację i redukcję stresu, a także promuje zrównoważony nastrój, z których wszystkie są czynnikami, które mogą wpływać na sen. W końcu, jeśli leżysz w łóżku, a twój umysł ściga się w nocy lub czujesz się zestresowany, gdy nadszedł czas, aby iść spać, odpoczynek lub relaks na tyle, by zasnąć, może być trudne.

Wyniki badań wykazały, że przyjmowanie suplementów GABA może prowadzić do lepszego snu i mniejszego stresu lub okazjonalnego niepokoju, ponieważ może mieć uspokajający i relaksujący wpływ na układ nerwowy.

Co to jest melatonina?

Melatonina to hormon wytwarzany w szyszynce mózgu, który sygnalizuje Twojemu ciału, kiedy nadchodzi pora snu. Twoje ciało powinno naturalnie uwalniać więcej melatoniny wieczorem i w nocy, aby pomóc Ci odpocząć, a produkcja melatoniny powinna zacząć spadać poranne godziny, kiedy trzeba się obudzić.

Jednak naturalna produkcja melatoniny może spadać wraz z wiekiem, a inne czynniki mogą również przyczynić się do tego, takie jak ekspozycja na niebieskie światło z urządzeń elektronicznych przed snem, podróżowanie przez strefy czasowe lub nieregularny harmonogram pracy. Jeśli wpłynie to na poziom melatoniny, Twój harmonogram snu może się zepsuć, a przyjmowanie suplementu melatoniny może pomóc.

Jakie właściwości mają suplementy melatoniny?

Melatonina jest jednym z najpopularniejszych suplementów nasennych i nie bez powodu. Jeśli masz problemy ze snem, badania pokazują, że przyjmowanie suplementu melatoniny może zapewnić pomoc, której potrzebujesz, naśladując naturalną melatoninę w organizmie, aby pomóc w przywróceniu harmonogramu snu.


Co to jest Waleriana?

Waleriana to zioło, które od co najmniej 2000 lat jest używane w celach zdrowotnych, a jego korzenie służą do relaksu i poprawy jakości snu. Korzeń kozłka zawiera szereg związków, w tym kwas walerenowy i kwas izowalerianowy, które mogą sprzyjać zasypianiu i zmniejszać okazjonalny niepokój.

Jak działa Waleriana?

Waleriana działa uspokajająco na mózg i układ nerwowy oraz współdziała z GABA. Kwas walerenowy hamuje rozpad GABA w mózgu, promując uczucie spokoju, dlatego korzeń kozłka jest często używany jako środek nasenny oraz w celu zmniejszenia okazjonalnego niepokoju i stresu.

Badania nad kozłem lekarskim na sen przyniosły obiecujące wyniki, a uczestnicy zauważyli znaczną poprawę jakości snu po zażyciu korzenia kozłka tuż przed snem.

 

Źródło:

https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/the-science-of-better-sleep-3-sleepsupporting-ingredients-to-know.html

pixel