Ostryż długi, czy wiecie co kryje się pod tą nazwą?
Ostryż długi, wiecie co kryje się pod tą nazwą? Zapewne doskonale znacie taką przyprawę, jak kurkuma? A czy wiecie jakie są jej zdrowotne korzyści?
Ostryż długi (Curcuma longa) jest rośliną z rodziny Imbirowatych, pochodząca z Indii Zachodnich , hodowana jest w wielu krajach azjatyckich.
Z korzenia Ostryżu powstaje aromatyczna przyprawa- kurkuma. Sproszkowany korzeń jest także głównym składnikiem również bardzo znanej przyprawy- curry.
Najsilniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i żółciopędne.
Pierwsze prace badawcze opisujące efekty działania kurkuminy na organizmy ludzkie i zwierzęce pojawiły się w latach 70.XX wieku.
Jakie właściwości może mieć kurkuma?
antyoksydacyjne;
żółciopędne;
przeciwzapalne;
może mieć wpływ na zapalenie stawów. Może być wykorzystywana do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz artretyzmu;
może mieć wpływ na poziom cukru we krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2;
może mieć działanie przeciwbólowe. Kurkumina stosowana w różnych stanach zapalnych, czy urazach, którym towarzyszył ból, wykazała działanie zmniejszające odczuwanie bólu, a także zmęczenia pooperacyjnego;
wpływ na ciśnienie krwi;
może być pomocna w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera;
działanie ochronne na wątrobę;
działanie przeciwnowotworowe i chemoprewencyjne ( w przypadku nowotworu krwi, skóry, jamy ustnej, płuc, trzustki oraz żołądka i jelit);
działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Kurkumę do organizmu możemy dostarczyć stosując ją jako przyprawę w kuchni. Jeśli z jakiś powodów nie lubimy jej w swojej kuchni, możemy sięgnąć po suplementy diety .
https://www.prozdrowo.pl/search.php?text=turmeric
Jeśli masz problemy z pęcherzykiem żółciowym, przed zażyciem suplementów skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
Źródła:
-> Lamer- Zarewska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., "Fitoterapia i leki roślinne", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, str. 353