Suplementy diety w pigułce

2021-03-18
Suplementy diety w pigułce

Suplementy diety w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród osób uprawiających sport, starszych, żyjących w szybkim tempie.

A czym są suplementy??
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 25.08.2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia - suplementy to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Są skoncentrowanym źródłem witamin składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy (bądź inny efekt fizjologiczny).

! Pamiętajmy, że suplementy diety nie są lekami !

Nie leczą i nie zapobiegają chorobom, ale mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje ryzyko, że działanie może pójść w zupełnie odwrotną stronę, dlatego warto skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Warto również suplementację poprzedzić odpowiednimi badaniami.

Suplementy diety dzielimy ze względu na:
-> skład: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, niezbędne kwasu tłuszczowe, błonnik, rośliny, ekstrakty roślinne i ziołowe, a także probiotyk i prebiotyki, enzymy, produkty pszczele i wiele innych,
-> przeznaczenie: wspomagające odchudzanie, układ odpornościowy, układ pokarmowy, prawidłowy proces widzenia, wpływające na narząd ruchu, na opóźnienie procesów starzenia się, na układ sercowo-naczyniowy, na stan skóry, włosów i paznokci, dla sportowców, w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy.

Suplementy diety mogą występować w różnych postaciach, np. tabletek, kapsułek, olejków, proszków.

! Pamiętajmy, że suplementy diety należy przyjmować w odpowiednich proporcjach !

Suplementy diety są wszechobecne na rynku. Może je kupić w aptekach, sklepach, w internecie, a nawet na bazarach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany suplement jest bezpieczny, to przed zakupem warto sprawdzić, czy jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

! Pamiętaj, aby zawsze kupować produkty sprawdzonych producentów. Niestety, ale w sprzedaży mogą znajdować się takie suplementy, w których zwyczajnie nie ma substancji aktywnych deklarowanych przez producenta lub tych substancji jest mniej.

Jednym z rzetelnych producentów suplementów diety obecnym na naszym rynku jest firma Swanson. Przeszła ona ponad 480 wewnętrznych kontroli, przeprowadzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Jako certyfikowany producent GMP (Dobre Praktyki Wytwarzania) współpracują również wyłącznie z dostawcami posiadającymi tenże certyfikat. Partnerzy Ci, zobowiązani są przejść kilka niezależnych zewnętrznych audytów każdego roku w tym kontrole Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Żywności (NFS). Firma Swanson także może poszczycić się certyfikatem NFS!

Suplementy badane są także przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne- zarówno pod kątem zawartości substancji aktywnych, jak też prawidłowego oznakowania opakowań.

Wszystkie certyfikaty o których wspomniałam, znajdziecie na -> http://swanson.com.pl/st,11/jakosc-produktow-marki-swanson

Źródło:
-> Bojarowicz H. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health 2012,47(4):433-441
-> Jarosz M. Suplementy diety a zdrowie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008,2011

pixel