Zdrowotne korzyści Kozłka lekarskiego (Waleriany)

2022-02-03
Zdrowotne korzyści Kozłka lekarskiego (Waleriany)

Co to jest korzeń kozłka?

Waleriana to wieloletnia roślina, która rośnie dziko na łąkach w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W miesiącach letnich wytwarza białe, fioletowe lub różowe kwiaty i ma wyjątkowy aromat. Jeśli chodzi o toniki ziołowe na bazie waleriany, najczęściej stosuje się korzeń kłącza tej rośliny. Lecznicze zastosowanie korzenia kozłka sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

Korzyści zdrowotne dla kozłka lekarskiego:

Pomimo faktu, że korzeń kozłka jest używany od wieków, badania szczegółowo opisujące jego działanie w organizmie są nieco ograniczone. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym wiemy, że kozłek lekarski może być pomocny.

 Korzeń kozłka wspiera jakość snu

Korzeń kozłka jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów ziołowych wspomagających sen zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie – i nie bez powodu. Dowody wskazują, że korzeń kozłka może poprawić jakość snu bez powodowania niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy lub senność rano. Z tego powodu ludzie często wolą jego łagodne działanie relaksacyjne. Badania nad kozłkiem kozłkowym na sen przyniosły obiecujące wyniki, a uczestnicy zauważyli znaczną poprawę jakości snu po zażyciu korzenia kozłka przed snem.

 Korzeń waleriany może pomóc szybciej zasnąć

Korzeń kozłka zawiera szereg związków, w tym kwas walerenowy, kwas izowalerianowy i przeciwutleniacze, takie jak hesperydyna i linaryna, które mogą sprzyjać zasypianiu. Wydaje się, że przeciwutleniacze mają właściwości relaksujące i poprawiające sen. Większość badań pokazuje, że zażywanie kozłka lekarskiego przed snem może skrócić czas potrzebny do zaśnięcia o 15-20 minut.

Korzeń kozłka sprzyja relaksacji i wyciszeniu

Korzeń waleriany działa uspokajająco na mózg i układ nerwowy poprzez interakcję z kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). Kwas walerenowy hamuje rozpad GABA w mózgu, co sprzyja uczuciu spokoju i wyciszenia. Kwas walerenowy może również hamować nadmierną aktywność ciała migdałowatego, części mózgu, która przetwarza strach i reakcje emocjonalne na stres, dlatego korzeń kozłka jest często używany w celu zmniejszenia okazjonalnych uczuć niepokoju.

Najlepsze sposoby na wypróbowanie korzenia kozłka

Bez względu na to, jaki rodzaj produktu z kozłka lekarskiego wybierzesz, ilość kozłka lekarskiego na porcję powinna być wyraźnie wymieniona na etykiecie. Użyj go zgodnie z zaleceniami, a jeśli nie jesteś pewien, ile powinieneś wziąć, porozmawiaj z lekarzem. Badania wykazały, że większość ludzi zaczyna zauważać poprawę snu i relaksu po dwóch tygodniach ciągłego, konsekwentnego stosowania. Istnieje kilka formatów, z których można wybierać.

Popijaj herbatę z kozłka lekarskiego

Jeśli kubek gorącej herbaty jest już częścią Twojej rutyny relaksacyjnej pod koniec długiego dnia, spróbuj zamienić filiżankę rumianku na parzony korzeń kozłka. Wypij go 30 do 60 minut przed snem, aby uzyskać optymalne rezultaty. Możesz zaparzyć filiżankę wcześniej wieczorem, aby wypić razem z kolacją.

Sparuj korzeń kozłka z GABA i melatoniną

Jak wspomniano wcześniej, korzeń kozłka i GABA działają synergistycznie, promując zdrowy sen, a melatonina pomaga regulować rytm dobowy organizmu. Dlatego połączyliśmy te trzy potęgi snu w naszej kompleksowej formule snu. Trzywarstwowe tabletki mają aktywny rdzeń matrycowy z wieloma warstwami, które umożliwiają czasowe dostarczanie składników wspomagających sen przez całą noc, zapewniając Twojemu ciału odpowiednie wsparcie we właściwym czasie, aby pomóc Ci zasnąć i spokojnie odpocząć.

Wypróbuj płynny korzeń kozłka

Możesz również wypić ekstrakt z korzenia kozłka w szklance wody przed snem, aby uzyskać korzyści relaksacyjne. Dokładna dawka zależy od konkretnego produktu, który wybierzesz, dlatego uważnie przeczytaj etykietę i używaj jej zgodnie z zaleceniami. Większość zaleca wciśnięcie zakraplacza do szklanki wody i wypicie go w ciągu godziny przed planowaną porą snu.

Źródło:

https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/3-reasons-to-add-valerian-root-to-your-wellness-routine.html

pixel