Co to jest SAMe (S-adenozylo-L-metionina) i jakie są korzyści?

2022-01-31
Co to jest SAMe (S-adenozylo-L-metionina) i jakie są korzyści?

S-adenozylo-L-metionina ma wiele nazw i skrótów, m.in: s-adenozylometionina, sam-e.

Co to jest SAMe?

SAMe lub SAM-e to cząsteczka, która zaczyna się jako aminokwas zwany metioniną i jest związana z cząsteczką ATP, która znajduje się w żywności i jest metabolizowana przez wątrobę. SAMe można również syntetyzować i stosować jako suplementy dla tych, którzy sami nie mogą wytworzyć wystarczającej ilości i uzyskać wystarczającą ilość w swojej diecie. SAMe jest dawcą metylu, co oznacza, że ​​dzieli grupy metylowe z innymi cząsteczkami w organizmie. Grupy metylowe są potrzebne do przyspieszenia lub utrzymania reakcji w organizmie niezbędnych do homeostazy.

SAMe działa w organizmie na wiele sposobów, od tworzenia do rozpadu białek, hormonów i nie tylko. Związek ten bierze udział w jednym z końcowych etapów produkcji serotoniny i dopaminy zwanego metylacją i jest zwykle przyjmowany jako suplement w celu promowania zdrowego nastroju i zdrowia stawów.

Główne właściwości SAme?

Ten składnik odżywczy jest używany do wielu potrzeb związanych z dobrostanem, jednak dwa najpopularniejsze i badane zastosowania to zdrowie stawów i wsparcie emocjonalne.

Zdrowy nastrój

Jednym z najczęstszych zastosowań jest wspieranie zdrowego nastroju. Jako naturalnie występujący związek, s-adenozylometionina może pomóc w promowaniu dobrego samopoczucia psychicznego i zdrowego nastroju.1 Według dr James Lake, MD, SAMe działa jako dawca metylu dla wielu neuroprzekaźników i promuje produkcję serotoniny i dopaminy. Badania sugerują, że działaniem kryjącym się za jego zdolnościami do podtrzymywania nastroju może być zdolność przechodzenia przez półprzepuszczalną błonę wokół mózgu zwaną barierą krew-mózg (BBB).

Zdrowie stawów

Innym głównym zastosowaniem SAMe jest wsparcie dla zdrowia stawów. Wspierając zdrowy kolagen, SAMe może promować komfort i mobilność stawów. Chociaż potrzebne są dodatkowe badania w celu określenia długoterminowej skuteczności, s-adenozylo-l-metionina wykazuje obiecujące efekty w utrzymaniu zdrowych stawów.


Jak przyjmować SAMe?

SAMe powstaje z aminokwasu zwanego metioniną, który znajduje się w wielu źródłach żywności. Ponieważ jednak SAMe przeważa w komórkach organizmu, działając jako dawca grup metylowych w ponad 100 różnych reakcjach, ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość.

Najpopularniejszą formą tego suplementu są kapsułki lub tabletki SAMe. Jednak dawkowanie różni się w zależności od korzyści zdrowotnych, których szukasz.

Najlepszą zasadą jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem SAMe, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przyjmujesz leki przeciwdepresyjne lub masz chorobę afektywną dwubiegunową.


Źródło:

https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/what-is-same-sadenosyl-lmethionine-and-what-are-the-benefits.html

 

pixel