Witaminy rozpuszczalne w wodzie

2022-06-15
Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Aby móc jak najlepiej funkcjonować, organizm potrzebuje szerokiej gamy witamin wspierających jego wiele funkcji. Te witaminy są najlepiej przyswajane przez organizm poprzez zdrową dietę, ale czasami nawet najlepsza dieta może mieć pewne niedobory żywieniowe.

Kiedy tak się dzieje, bardzo korzystne może być włączenie suplementów witaminowych, aby upewnić się, że masz podstawy dla optymalnego zdrowia. Ale podjęcie decyzji o zażyciu suplementu witaminowego to dopiero pierwszy krok! Ważne jest również, aby upewnić się, że prawidłowo przyjmujesz witaminy, aby zapewnić najlepszą możliwą absorpcję.

Jeśli chodzi o wchłanianie niezbędnych składników odżywczych (tych, które muszą pochodzić spoza organizmu), niektóre z nich najlepiej przyjmować z pożywieniem, ale dziewięć głównych witamin wyróżnia się rozpuszczalnością w wodzie.

Co to są witaminy rozpuszczalne w wodzie?

Witaminy rozpuszczalne w wodzie mają dwie podstawowe cechy, które odróżniają je od innych witamin. Po pierwsze, ten rodzaj witaminy rozpuszcza się w wodzie, a więc wymaga wystarczającej ilości płynów podczas trawienia, aby zapewnić prawidłowe wchłanianie.

Po drugie, witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są długo przechowywane w tkankach organizmu. Oznacza to, że ważne jest utrzymanie zdrowych poziomów tych składników odżywczych, ponieważ z czasem mogą one zostać wyczerpane w organizmie.

Które witaminy są rozpuszczalne w wodzie?

Kategoria witamin rozpuszczalnych w wodzie obejmuje niektóre z najważniejszych i najbardziej znanych niezbędnych składników odżywczych. Rodzina witamin z grupy B, w tym biotyna i foliany, obejmuje obok witaminy C, dużą część tej kategorii.

Witaminy z grupy B rozpuszczalne w wodzie:

Czy witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie? Z pewnością są! Osiem witamin z grupy B sklasyfikowano jako rozpuszczalne w wodzie:

Tiamina (witamina B1)
Ryboflawina (witamina B2)
Niacyna (witamina B3)
Kwas pantotenowy (witamina B5)
Pirydoksyna (witamina B6)
Biotyna (witamina B7)
Folian (witamina B9)
Kobalamina (witamina B12)

Każda z tych witamin pełni ważną rolę we wspieraniu ogólnego dobrego samopoczucia organizmu, w tym we wspieraniu zdrowego metabolizmu i energii.

Ponieważ są rozpuszczalne w wodzie, te składniki odżywcze mogą być eliminowane z organizmu przez układ moczowy, dlatego ważne jest, aby codziennie uzupełniać je poprzez zdrowe odżywianie i suplementację.

Witamina C

Innym rozpuszczalnym w wodzie składnikiem odżywczym jest witamina C. Witamina C to dynamiczna siła dobra, wykorzystywana przez organizm do wszystkiego, od tworzenia tkanek miękkich, takich jak kolagen i mięśnie, po pomoc w budowaniu mocnych kości i działanie jako obrońca przeciwutleniaczy przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

I oczywiście wszyscy wiedzą, że witamina C odgrywa kluczową rolę we wspieraniu zdrowia układu odpornościowego!8

Niezależnie od tego, czy uzupełniasz swoją dietę witaminami z grupy B, czy witaminą C, nawodnienie odgrywa bardzo ważną rolę we wspomaganiu organizmu w przyswajaniu tych składników odżywczych.

Dlaczego nawodnienie jest ważne?

Właściwe nawodnienie jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ jest ono wymagane przez organizm do wielu krytycznych funkcji, od usuwania odpadów i toksyn po utrzymywanie prawidłowej temperatury.

Jest również niezbędny do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie są wchłaniane do organizmu podczas trawienia i przechodzą bezpośrednio do krwiobiegu z jelita cienkiego.10 Oznacza to, że witaminy rozpuszczalne w wodzie stają się szybko dostępne dla tkanek organizmu, gdy przechodzą przez naczynia włosowate i mogą być wykorzystane niemal natychmiast do ważne funkcje, od wspierania zdrowia immunologicznego po pobudzanie metabolizmu i produkcję energii.

 

Źródło:

https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/soak-up-the-goodness-with-water-soluble-vitamins.html

pixel